Jak uzyskać informacje o przyszłym pracodawcy?

Szukanie pracy to najczęściej długotrwałe działania, mające na celu znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy. Jednak i ten proces ma swój kres, który kończy się zaproszeniu na okres próbny, lub od razu do podjęcia pracy. Czy powinniśmy mieć 100% ufność do pracodawcy? Okazuje się, że spora część nowo zatrudnionych pracowników narzeka na niespełnienie obietnic przekazanych na rozmowach kwalifikacyjnych czy podczas okresu próbnego. Warto zapoznać się z jak największa ilością informacji na temat naszego przyszłego pracodawcy, zanim rozpoczniemy tam pracę. jak tego dokonać?

Skorzystaj z wiedzy pracowników i byłych pracowników firmy

Najlepszym sposobem na pozyskanie cennych informacji jest internet. W sieci funkcjonuje kilka wartych uwagi portali, na których istnieje możliwość znalezienia opinii innych pracowników, lub współpracujących podmiotów na temat danej firmy. Informacje pochodzące od osób, które już miały styczność z danym miejscem pracy, ludźmi zatrudnionymi w firmie dzielą się informacjami z innymi, aby w ten sposób pomóc innym, zamierzającym podjąć tam pracę. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek i dystans do niektórych treści, bowiem nie jesteśmy nigdy w stanie w pełni zweryfikować wszystkich opinii, a niejednokrotnie będą sobie wzajemnie przeczyć.

Jednym z popularniejszych miejsc tego typu jest gowork.pl. Jest to serwis, na którym poza ofertami pracy, znajdziemy także opinie o pracodawcach. Wystarczy podać tylko nazwę firmy, której szukamy oraz miasto jej działania, aby uzyskać interesujące nas wyniki. Użytkownicy niejednokrotnie opisują bardzo szczegółowo charakterystykę pracy, co daje wiele ciekawych informacji na temat pracodawcy oraz samym stanowisku, co może okazać się bardzo pomocne. Dla niektórych pracodawców znaleźć można także informacje dotyczące przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej lub wywiady z właścicielami czy reprezentantami firmy.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest portal absolvent.pl. Znajdziemy tutaj profile pracodawców, a także opinie o pracodawcach, którzy wystawiają się na targach pracy Absolvent Talent Days. Miejsce szczególnie polecane młodym osobom poszukującym pracy po ukończeniu studiów.

Fora internetowe to także okazja na pozyskanie ciekawych informacji dotyczących pracodawców. Informacji możemy szukać na forach znanych portali związanych z biznesem i karierą takich jak LinkedIn lub Golden Line.

Nie zapominajmy także o roli mediów społecznościowych jak Facebook, czy Google+. Informacji możemy szukać na oficjalnych profilach firmowych czy grupach społecznościowych związanych tematem z pracą w określonym regionie.

szukanie pracy

 

Post Author: Zuzanna Moscicka