4 miejsca, które musisz odwiedzić będąc na Śląsku

W życiu każdego człowieka oprócz zwykłych, codziennych potrzeb istotne miejsce zajmuje również potrzeba ciągłego kształcenia się oraz obcowania z kulturą. Niewątpliwie Śląsk kojarzy się wielu osobom z kopalniami, hutami i ogólnie przemysłem. Udowodnimy jednak, iż w tym regionie znajduje się kilka miejsc, które na pewno warto odwiedzić!

Muzeum Śląskie

Jeśli zapragniecie poznać dziedzictwo Śląska to na pewno powinniście odwiedzić Muzeum Śląskie znajdujące się w Katowicach. Wszystko nawiązuje do górnictwa, które w tym regionie wyjątkowo rozkwitło, bowiem kolekcje znajdują się na głębokości 14m pod powierzchnią ziemi. Znajduje się tam Galeria sztuki polskiej 1800-1945, Galeria plastyki nieprofesjonalnej, Galeria sztuki polskiej po 1945 oraz Galeria sztuki sakralnej. Co najważniejsze, znajduje się tu mnóstwo edukacyjnych sal czy biblioteka z czytelnią.

Dodatkowo – w każdy wtorek można zwiedzać muzeum zupełnie za darmo!

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Osobom, które chciałyby zobaczyć miejsce warzenia browaru, na pewno spodoba się muzeum w Tychach. Znajduje się tutaj kino 3D oraz wiele multimedialnych rozrywek. Całość zwiedzania zwieńczy degustacja świeżo uwarzonego piwa w tradycyjnym pubie. Wycieczka trwa około 2,5 godziny.

Planetarium Śląskie

Miłośnikom kosmosu polecamy Planetarium Śląskie, które jest najstarszym takim miejscem w Polsce. Powstało w 1955 roku, aby uczcić pamięć Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego astronoma w historii Polski. Obejrzymy tu świetne prelekcje astronomiczne. Oprócz tego – to niezwykła porcja nauki dla każdego, dowiemy się wielu ciekawych rzeczy nie tylko z astronomii, ale również z geografii.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Jeśli chcecie poznać to, z czego słynie Śląsk – odwiedźcie koniecznie kopalnię srebra! Całość zwiedzania odbywa się 40 metrów pod powierzchnią ziemi. Oprowadzanie przez przewodnika trwa około 90 minut. Niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość zorganizowania spotkania ze Skarbnikiem, który jest duchem Kopalni.

 

Na Śląsku znajduje się oczywiście o wiele więcej miejsc godnych uwagi. W tym artykule skupiliśmy się głównie na miejscach, w których można posłuchać ciekawych historii przewodników oraz które na pewno zostaną na długo w naszej pamięci.

Post Author: Mariola Bulewicz